Site Loader
Patronite
Aborcja - ustawa

Aborcja: nieznajomość prawa naraża na śmieszność

Wokół tej obywatelskiej propozycji modyfikacji przepisów dotyczących zakresu dopuszczalności aborcji w Polsce narosło wiele mitów. Świadczą o tym ukazujące się w prasie artykuły straszące całkowitym zakazem usuwania ciąży, jak również apele celebrytów, którzy w emocjonalnym tonie próbują przekonać swoich odbiorców, że nawet w przypadku zagrożenia życia kobiety ciężarnej oraz ciąży będącej wynikiem przestępstwa nie będzie istniała możliwość dokonania aborcji.

Jezus z Nazaretu

Jezus nie był socjaldemokratą

W Wielkanoc, 13 kwietnia 2020 roku „Młodzi Razem” umieścili na swoim fanpage’u post, w którym omawiają postać Jezusa z Nazaretu. Wpis w raczej luźnym tonie, mający (jak rozumiem) prowadzić do zbliżenia pomiędzy katolikami a osobami o wrażliwości lewicowej poprzez wskazanie, iż sam Jezus do jakiegoś stopnia taką wrażliwość podzielał. Autorzy wpisu projektują na Jezusa szereg cech, że rzekomo „stawiał ludzi ponad dogmaty”, „rozdzielał bogactwo”, „traktował równo kobiety i mężczyzn”, ogólnie to był takim trochę socjaldemokratą.

Komunistyczne Wyznanie Wiary

Komunistyczne Wyznanie Wiary. Nieznana historia marksistowskiego katechizmu

Manifest Komunistyczny, a właściwie „Manifest Partii Komunistycznej”, jak należałoby prawidłowo napisać, to klasyka marksistowskiej literatury. Można powiedzieć, że stanowi główny dokument programowy ugrupowania politycznego, które wyłożyło w nim explicite swoje cele, jak również narzędzia ich realizacji. Kto jednak słyszał o tym, że omawiany tekst pojawił się uprzednio w dwóch wersjach, i to o znamiennych tytułach?

Marksizm

Jak narodził się marksizm? Chrześcijański komunizm, Mesjasz i zbawienie na ziemi

Każdy z pewnością słyszał o „Manifeście Komunistycznym” z 1848 roku i powtarzanym jak mantra zdaniu: „Widmo krąży po Europie – widmo komunizmu”, prawda? Problem polega jednak na tym, że w świadomości społecznej utkwiły właśnie tego typu skróty myślowe, które nie oddają istoty sprawy, a wręcz przeciwnie – oddalają nas od poznania prawdy na temat marksizmu.

św. Augustyn

Ludzka godność w świetle wiary katolickiej (i nie tylko)

Słyszeliście, że powiedziano: Będziesz miłował swego bliźniego, a nieprzyjaciela swego będziesz nienawidził. A ja wam powiadam: Miłujcie waszych nieprzyjaciół!

Ten fragment ewangelii Mateusza (5; 43-44) słyszał chyba każdy, kto w swoim życiu miał niewątpliwą przyjemność mieszkać na „Zachodzie”. W kolebce „Cywilizacji Łacińskiej”, stojącej twardo na fundamencie chrześcijaństwa. Jakże niewielu jednak zdaje sobie sprawę, co tu tak naprawdę zostało powiedziane.